חימום רצפתי – כמה עולה והאם זה משתלם?

אחד מפתרונות החימום הנפוצים שניתן לראות בבתים חדשים בשנים האחרונות הינו מערכת חימום תת רצפתית. מערכת חימום תת רצפתית הינה מערכת אשר מאפשרת ליצור חימום של החלל בצורה שלא תגרום לייבוש של האוויר ותוביל לחימום מאוזן ונעים של החלל כולו, ולכן אין ספק כי מדובר בפתרון מוצלח מאוד במיוחד לאזורים הקרים של ישראל ויכול להפוך את עונת החורף להרבה יותר נעימה ומהנה.

כיום ישנם שני סוגים של מערכות חימום תת רצפתיות – מערכת חימום תת רצפתית אשר עובדת על חשמל ומערכת חימום תת רצפתי הפועלת על מים.

חימום רצפה

מערכת חימום תת רצפתית הפועלת על חשמל

מערכת חימום תת רצפתית הפועל על חשמל הינה מערכת אשר למעשה מורכבת מגופי חימום חשמליים אשר מותקנים מתחת לרצפות של הבית. עלות ההתקנה של מערכת כזו הינה זולה יותר מאשר התקנה של מערכת חימום תת רצפתי המבוסס על מים, אך יחד עם זאת, לטווח הארוך העלויות שלה יקרות יותר בשל מחירי החשמל.

כמובן, מחיר ההתקנה של מערכת כזו משתנה בהתאם לגודל של הבית אך לרוב המחיר יעמוד על כ 170 ₪ למ"ר, ובנוסף ישנם בתים בהם התקנת המערכת תצטרך שינויים במערך החשמל על מנת שהיא תוכל לעמוד בעומס.

מערכת חימום תת רצפתית המבוססת על מים

מערכת חימום תת רצפתית המבוססת על מים הינה מערכת אש כוללת מערכת סגורה של צינורות מים אשר מותקנים מתחת לרצפות של המים. הצינורות הללו מעבירים מים דרך משאבת חום וכך, כאשר המים חמים, הם מחממים את הרצפות ואת האוויר שמעליהן.

במערכת כזו, ניתן גם לשלוט על הטמפרטורה בכל חדר בנפרד על ידי התקנת טרמוסטט מתאים.

עלות ההתקנה של מערכת כזו יכולה להגיע לכדי 450 ₪ למ"ר, כאשר חלק בלתי מבוטל מהמחיר הוא של משאבת החימום עצמה, אך לטווח הארוך, היא מציעה חסכון באנרגיה ובחשמל לעומת המערכת החשמלית.

מה עדיף?

לפני שאתם מחליטים מה עדיף, אל תסתכלו רק על המחיר. מבחינת המחיר יש יתרונות וחסרונות לכל אופציה – אחת זולה יותר בטווח המיידי, ואחת זולה יותר בטווח הארוך מבחינת עלויות ההפעלה שלה, אך מעבר למחיר אתם צריכים לקחת בחשבון שיקולים נוספים שיכולים להשפיע על ההחלטה שלכם.

לדוגמא, הגודל של הבית, היכולת לכוון את הטמפרטורה בכל מקום, סוג הבניה של הבית וכדומה. כל פריט כזה יכול להשפיע בצורה משמעותית מאוד על ההחלטה שלכם. לכן, כדאי לכם לבחור בחברה מקצועית המתמחה בנושא, כזו שיכולה לבצע את שני סוגי המערכות השונים והיא תתן לכם ייעוץ מדוייק ונכון יותר בהתאם לצרכים האישיים שלכם, הבית המדובר וכמובן, התקציב שלכם. כך תוכלו להיות בטוחים כי אתם באמת מבצעים בחירה נכונה שתהיו מרוצים ממנה למשך זמן רב.