חימום סולארי איך זה עובד

חימום סולארי איך זה עובד


חימום סולארי של מים, קרי חימום בעזרת האנרגיה שבקרני השמש, הינו נפוץ במיוחד בישראל – בעיקר במערכות ביתיות דוגמת דודי שמש, אך גם כאמצעי לחימום מי בריכות שחייה. אך כיצד עובדות מערכות אלו הלכה בפועל? עלית הגז, מערכות גז וקולטי שמש, מביאה לכם את התשובות.

 

לפני שניגע בתחום של חימום סולארי, ננסה להסביר מעט על מקור האנרגיה שבו הוא עושה שימוש. את קרני השמש איננו רואים במבט העין, וכך גם לא את האנרגיה האלקטרומגנטית המצויה בהן. אך לעומת זאת אנחנו כן חשים במגע החם של קרני השמש – הלא בצל פחות חם מאשר תחת אור ישיר מהשמש.

 

האנרגיה האלקטרומגנטית הזו היא אנרגיה סולארית. חימום סולארי בעצם משתמש בתכונה הברורה של קרני האור, שבה אנו יכולים לחוש – החום שלהן.

 

קולטי שמש – אמצעי קליטה והמרה

 

מערכות חימום סולארי נדרשות לבצע שני תהליכים עיקריים כדי לחמם את המים בעזרת האנרגיה הסולארית. קודם כל, עליהן לקלוט אותה, ואחרי כן למצוא דרך להמיר אותה לחום.

 

לכאורה זה נשמע פשוט, שהלא אור השמש נמצא סביבנו בשפע, ואפילו העור שלנו קולט אותו באופן טבעי ובלתי רצוני כל אימת שאנו מסתובבים בחוץ. אלא שבכדי שחימום סולארי של מים יהיה אפקטיבי עליו למקסם את הקליטה, וכן לשמור שהאנרגיה לא תברח החוצה ממנו ותתבזבז.

 

לשם כך נועדו קולטי שמש. אמצעי חימום סולארי זה עשוי כמעין קופסאות רחבות ונמוכות דמוי לוחות, המשמשות לבליעת קרני השמש בעזרת צבע שחור בולע אור, שכבה עליונה שקופה כדי לאפשר חדירת אור, ובחירת חומרים נכונה לאגירת האנרגיה ולהפיכתה לחום.

 

במקביל, המים – מהצנרת הביתית, מהבריכה או כל מקור מים אחר שאנו רוצים לחמם בחימום סולארי – מוזרמים לתוך הקולטים ומהם הלאה, כאשר בשהייתם בצנרת שבתוך הקולטים חומם עולה, וזאת בשל אנרגיית החום הקיימת שם. טכנולוגיה לבקרת חום דואגת כי המים יתחממו בהתאם לרצוי, ולא יותר מדי (כדי למנוע פיצוץ).

 

כל זהו הינו תהליך אוטומטי, המבוצע כל אימת שהשמש זורחת, וללא התערבות אנושית – שכן חימום סולארי עובד בשבילנו, בכל שעה בה האור זורח סביבנו.

 

עלית גז מספקת מגוון מערכות קולטי שמש וחימום סולארי לבריכות. למידע נוסף, אנא צרו עמנו קשר.

חימום-סולארי-איך-זה-עובד