לחימום תת רצפתי יש יתרונות רבים ומשמעותיים. ביניהם: חמימות נעימה במיוחד בכל רחבי הבית, בטיחות גבוהה במיוחד בהשוואה לפתרונות חימום אחרים, חיסכון ניכר בצריכת החשמל, ידידותיות לסביבה ובאופן כללי שדרוג איכות החיים. החסם העיקרי בפני התקנת המערכת רבת התועלת הוא הצורך להניח עוד שכבת ריצוף או פרק את הריצוף הקיים – ולכן שיפוץ דירה קומפלט הוא הזדמנות מצוינת להתקדם גם בהיבט של פתרון החימום לחורף ולימים וללילות הקרים.

באיזה שלב בשיפוץ מתקינים את המערכת התת רצפתית?

אחד הדגשים החשובים ביותר בכל שיפוץ דירה, ובפרט כשמדובר בשיפוץ מקיף של הנכס, הוא תזמון נכון של כל פעולה ופעולה שנדרשת על-מנת להפוך את הבית למושלם עבור הדיירים שחיים בו.

תזמון מדויק, על בסיס ניסיון רב ותכנון מושכל באופן כללי, מבטיח גם יעילות מרבית (כך שאפשר יהיה להשלים את העבודות בזמן קצר וללא עיכובים לא הכרחיים) וגם אפס סיכון להיווצרות נזקים לפריטים השונים שמותקנים בחלל – ובפרט מערכת החימום התת רצפתי.

קבלן שיפוצים מחברת המשפצים בישראל יידע לשלב את הפעולה הזו – התקנת החימום מתחת לריצוף החדש – בתזמון המושלם. בכל מקרה בשלב הראשון של הפרויקט יתבצעו פעולות להסרת תשתיות קיימות – הרצפה, חיפויי קירות שכבר לא מתאימים לרצונות של בני הבית, לפעמים גם קירות שלמים כדי לשנות את החלוקה הפנימית בחלל וכו'. לאחר מכן ניתן להתקין את מערכת החימום התת רצפתית, אבל כדאי להמתין עד לשלב שבו כבר ניתן להניח את חיפוי הרצפה החדש – כך שמיד לאחר התקנת המערכת המתקדמת, הריצוף יונח עליה ויגן עליה.

דגשים חשובים להתקנת חימום תת רצפתי במהלך שיפוץ

השלב הראשון של מלאכת ההתקנה של החימום התת רצפתי הוא יצירה של שכבת בידוד. שכבה זו מורכבת מפוליאוריטן או מלוחות רנדופן. כדאי לדעת שמדובר בשכבה שלא פולטת חומרים שעלולים להיות מזיקים ולכן היא בטיחותית לחלוטין. על שכבת הבידוד יש לפרוס רשת ברזל. התפקיד של הרשת הוא להבטיח פיזור אחיד של הצינורות ולקבע אותם במקום, ובהתאם גם פיזור אחיד של החום כשמפעילים את המערכת.

השלב הבא הוא פריסת צינורות החימום. החומר שממנו עשויים צינורות במערכות חימום תת רצפתיות איכותיות הוא שילוב של גומי, פלסטיק ואלומיניום – שילוב שמבטיח שהצינור לא יתרחב ויתכווץ עקב שינויי הטמפרטורה שמתרחשים בו ולכן הבלאי של המערכת מזערי וכמו כן אין פגיעה בריצוף שמעל הצינורות.

השלב האחרון לפני כיסוי המערכת המשוכללת בחיפוי הרצפה הנבחר הוא יצירת מסה שתעביר את החום מהצנורות אל המרצפות – המסה עשויה מבטון או משומשום דק.

זמינות גבוהה ושיתוף פעולה מלא עם הקבלן

שיפוץ כל הבית הוא פרויקט מורכב שמחייב תיאום מושלם עם גורמים רבים. על-מנת שלא לעכב את ההתקדמות חשוב למצוא חברה מיומנת מאוד בהתקנת מערכת החימום התת רצפתית. בנוסף כדאי לוודא שהחברה מקפידה על שיתוף פעולה מלא עם הקבלן שמוביל את השיפוץ, כך שתגיע לבצע את החלק שלה בדיוק במועד הנכון.